Özgürlük Yürüyüşünü Boğmak

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Bu tokatçı, bu yalan makinesi başbakan ve onun önderlik ettiği diktatörlüğün yönetimi altında yaşama talihsizliği artık ruhumuzu zehirliyor. Kirleniyoruz. Bunlarla aynı havayı solumak bile başlı başına bir işkencedir.

Bu gözü dönmüş diktatörlüğe karşı bir HALKLAR KOALİSYONU halinde birleşmek tek çözüm yoludur. Coşkun bir nehrin ayrı ayrı akan ve aynı havzada birleşen kolları gibi birleşip bir insan denizine dönüşmeli ve kesintisiz sivil bir mücadele ile bu tahammül edilmez iktidarı sonsuzluk uykusuna uğurlamalıyız. Bunun için herkes birey olarak inisiyatif almalı ve çocuklarının mutlu geleceği için ortak bir adreste buluşmanın yollarını aramalıdır.  

Bu parlamento içi siyasetin bir asır boyunca nasır bağlayan sorunları çözmeyeceğini ve böyle bir niyetlerinin de olmadığını artık biliyoruz. Bunlar birbirleriyle kavga eder gibi görünüp, “Al gülüm, ver gülüm,” oyunu oynuyorlar. Bu yalancı kavgadan çözüm bekleyecek kadar artık kör, sağır ve akılsız değiliz.

Bunlar kendilerine hizmet etmedikçe her aykırı ses ve hareket karşısında dehşete kapılırlar. Okuyanlar hatırlarlar, geçenlerde ben ve birkaç arkadaşım, KÜRT MESELESİNİN SİVİL ÇÖZÜMÜ, KÜRTLERLE BİRLİKTE TÜM MAZLUM HALKLARIN ULUSAL HAKLARININ TESLİM EDİLMESİ, HERKESE İNSANCA YAŞAMA HAKKININ SAĞLANMASI VE GENEL SİYASİ “AF” talebiyle Kars’tan Diyarbakır’a, oradan da Brüksel’e kadar sürecek bir Özgürlük Yürüyüşü başlatmak istediğimizi açıkladık.  

Ne var ki sesimizi duyuramadık. Çünkü bunların güdümündeki düzen yanlısı medya ile onun karşı yakası öteki medya sözlerimizin tekine bile yer vermedi. Birkaç özgür internet sitesi de olmasa kimsenin o yazıdan haberi olmayacaktı. Orada da belirttiğimiz gibi, kamuoyundan alacağımız moral destekle yürüyüşe karar vereceğiz. Yoksa kamuoyuna duyurmadan başlatacağımız böyle iddialı bir yürüyüş kendi kendimize çalıp oynamak gibi bir şey olacak. Oysa biz macera peşinde değiliz; demokrasi ve özgürlük mücadelesine katkıda bulunmak ve halkla birlikte esenliğe çıkmak istiyoruz. Bu arada bir duyuru da yapmak isteriz: Gerekli olan alt yapı çalışmalarından sonra yürüyüş başladığında isteyen dostlar bir iki günlük bölümüne katılabilecekler.

Siyaset zeminini parselleyen bu iktidar ve muhalefetin bildik ambargolarına alışığız. Onlar bu ambargolarla farklı düşüncelerin halka ulaşmasını engellemeye çalışıyorlar. Çünkü farklı düşünceler ve projeler gün ışığına çıktığında çapsızlıklarının gözler önüne serilmesinden korkuyorlar.

Bu ambargonun halka ne kadar zarar verdiği geçmiş pek çok örnekle sabittir. İşte onlardan bir tanesi: Devlet ve PKK arasındaki çatışmalarda gençlerin kanının su gibi aktığı 2008 yılı yaz aylarıydı. O yıl 20 Temmuz günü Ankara’da toplanan DTP büyük kongresinde yaptığım konuşmada,”Kürt sorununun kansız çözümü için iç ve dış kamuoyu baskısı yaratmak üzere çatışmalarda çocuklarını kaybeden anne ve babalarla Amed’ den Brüksel’e kadar sürecek 6 aylık bir yürüyüş başlatalım,” çağrısı yaptım. Kongrenin coşkulu desteğine rağmen parti yöneticileri bu çağrıya kulak kapattılar. O günden sonra çatışmalarda ne yazık ki binlerce genç öldü. Anne ve babalar kor ateşlerde yanarken, ölen gençler iktidar ve muhalefet siyasetçilerinin nutuklarına “şehit edebiyatı” ile malzeme oldular.
 
Daha önce de benzer pek çok çağrı yapmıştım. 24/10/2007 günü yaptığım başka bir çağrıda, ‘Kars’tan Şırnak’a yürüyelim,’ demiştim. ‘Bu yürüyüşler gidilen yerlerdeki kitlesel karşılamalarla büyük bir sivil dinamiğe dönüşecektir. Sivil mücadele ile Kürt sorununa kansız bir çözüm getirilebilir, gençleri ölümden kurtarabiliriz,’diyordum.

Ne var ki duvara konuşmuş gibiydim.
            
 Bu gün de öyle, değişen bir şey yok. Yıllar geçse de o haris duvar hâlâ sesimizi boğmaya çalışıyor. Özgürlük Yürüyüşü çağrımız işte bu nedenle halka ulaşmada zorlanıyor. Ancak biz tarihin hafızasına ve adaletine güveniyoruz. Bugüne kadar kimsenin gücü tarihi susturmaya yetmemiştir.  
 
Çığlığımız o sağır duvarları aşıp mutlaka insanlığa ulaşacaktır.

Mahmut Alınak

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir