Putin Ekim Devrimine Karşı Çarlığı Savunmuş!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Putin: Lenin Rusya’nın altına atom bombası koydu

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sovyetler Birliği’nin kurucu lideri Vladimir Lenin hakkında ilginç bir çıkışa imza attı. Putin, politikalarını eleştirdiği Lenin’i Rusya’nın altına atom bombası koymakla suçladı.

Putin bu sözlerini, Rusya’daki üniversite ve yüksek eğitim kurumları rektörlerinin katıldığı toplantıda Lenin’i öven Kurçatovsk Enstitüsü Müdürü Mihail Kovalçuk’a cevaben kullandı. Kremlin’den de bu ifadelerle ilgili açıklama yapıldı. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, “Öfkeye gerek yok, başkan kendi düşüncesini dile getirdi.” dedi.

Putin, Moskova’da Bilim ve Eğitim Konseyi toplantısına katıldı. Rusya’daki birçok üniversite ve yüksek eğitim kurumunun rektörlerinin yer aldığı toplantında dün 92’nci ölüm yıldönümünde anılan Sovyet lideri Lenin de anıldı.

 

LENİN BİR DÜŞÜNCE AKIMINI YÖNETTİ

Burada bir konuşma yapan Kurçatovsk Enstitüsü Müdürü Mihail Kovalçuk, Boris Pasternak’ın ‘Yüksek Hastalık’ adlı şiirinden bir alıntı yaparak Lenin’in Ekim Devrimi’ndeki rolünü övdü. Lenin’in bir düşünce akımını da yönettiğini savunan Kovalçuk, eğitim alanında düşünce akımını yöneten kuruluşlar bulma tavsiyesinde bulundu.

Rus lider Putin ise Kovalçuk bu sözlerine itiraz ederek, Lenin’i eleştiren sözler sarf etti. Putin, “Düşünce akımını yönetmek doğru bir şey ancak bu düşüncenin Vladimir İlyiç’in (Lenin) yaptığının aksine doğru sonuçlara yol açması gerekir. Çünkü en nihayetinde bu düşünce Sovyetler Birliği’nin çöküşüne sebep oldu, yol açtığı şey bu. O dönemde otonomi ve birçok farklı fikir vardı. Rusya denilen binanın altına bir atom bombası yerleştirdiler ve daha sonra onu patlattılar. Bizim küresel bir devrime ihtiyacımız da yoktu. Ama o dönemde bu düşünce de vardı” ifadelerini kullandı.

 

ÖFKEYE GEREK YOK, PUTİN’İN ŞAHSİ GÖRÜŞÜ

Putin’in bu açıklamalarının ardından Kremlin’den yeni bir açıklama gecikmedi. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Putin’in bu sözlerinin bir öfkeye yol açmaması gerektiğini ve söylenenlerin Putin’in şahsi sözleri olduğunu belirtti.

Peskov, “Başkan kendi düşüncesini dillendirmiştir. Bunun bir öfkeye neden olması söz konusu değildir, belki büyük ihtimalle anlaşmazlığa yol açabilir. Ama ortada öfke duyulacak bir durum yok.” dedi.

Peskov, “Herkes, buna başkan da dahil, tarihteki bir kişinin rolü hakkında kendi tutumuna oluşturma hakkına sahiptir.” dedi.

Hürriyet.com.tr 22 Ocak 2016

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

2 Responses

 1. Anladığımı yazıyorum.Putin,Stalin yanlısı.
  Lenin ile Stalin arasında UKKTH konusunda farklılık var.
  Lenin,;UKKTH konusunda ayrılma ve ayrı cumhuriyet kurmayı öne çıkardı.Stalin,büyük ve güçlü devlet yanlısıydı.
  Putin bu konuda tavrını açıklıyor.
  Lenin-in UKKTH konusundaki yaklaşımı SSCB-nin dağılmasında etkili oldu mu?
  Bu tartışılan bir konu.
  Bir ara,bir dönem bu konu bizde de,Türkiyeli sosyalistler arasında da tartışıldı.

 2. PUTİN konuya açıklık getirdi:
  “O sözlerle Josef Stalin ve Vladimir arasında geçen SSCB’yi kurma konusundaki tartışmaya atıfta bulundum. Stalin, özerklik fikrini ortaya atmıştı. Buna göre, kurulacak devletin bölgeleri, özerklik temelinde geniş yetkilerle donatılacaktı. Lenin ise Stalin’i eleştirerek, bunun için doğru zaman olmadığını söyledi. Lenin, SSCB’nin tam eşitlik anlayışına dayanması ve birliğe katılacak ülkelerin birlikten çıkma hakkı bulunması gerektiğini savunuyordu. Bu, devletimizin bulunduğu binanın altına konmuş bir mayındır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir