PYD ABD ve FRANSA’dan Yardım İstedi

TSK’nın Suriye’nin kuzeyinde oluşturulmak istenen Kürt koridorunu engellemek için hazırlık yapmaya başladığı haberlerinin çıkmaya başlaması üzerine PYD emperyalist ABD ve Fransa’dan “yardım” istedi.

PYD Eş Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD ve Fransa’dan, Türkiye’nin bölgeye yönelik muhtemel müdahalesine izin verilmemesi talep edildi.

Suriye devletine ait toprakları ABD öncülüğünde ele geçiren PYD uluslararası anlaşmalara göre terörle mücadele ettiğini öne sürdü ve bu bölgeye Türkiye’nin müdahale hakkının olmadığını savundu.

Açıklamada, “Biz büyük ülkelerden özellikle de Türkiye ile NATO‘da yer alan devletlerden Amerika ve Fransa‘dan umut ediyoruz ki, Türkiye‘nin Rojava ve Suriye‘nin belli bir parçasına yönelik muhtemel müdahalesine izin verilmesin” ifadelerine yer veriliyor.

Türkiye’nin komşu devletlerin topraklarına müdahale hakkı yoktur. Bu doğru, ama komşu bir ülkenin ABD emperyalizminin planları doğrultusunda bölünmesi, bu ülkenin hükümetine rağmen topraklarının bir kısmının silahlı güçlerce ele geçirilmesi de kabul edilebilir bir davranış değildir ve bu oldubitti de uluslararası hukuka aykırıdır.

Açıklamada, “Teröre karşı koalisyonun bir parçasıyız” denilmek suretiyle emperyalist devletlerle yaptıkları işbirliği itiraf edilmektedir. ABD öncülüğündeki koalisyonun Suriye’nin kuzeyinde “teröre karşı operasyon” görüntüsüyle yürüttükleri hava saldırıları ve yerdeki koordinasyonun asıl amacının Akdeniz’e “koridor” açmak olduğu bilinmektedir. Öte yandan savaştıklarını söyledikleri “dinci terörü” önce Afganistan’da sonra da Ortadoğu’da ABD ve müttefiklerinin yaratıkları ve yönlendirdikleri ortada olan bir gerçektir.

Bu emperyalist koalisyonun içinde olduğunu belirten PYD bu açıklamasıyla bölge halklarına karşı suç işlemekte olduğunu itiraf etmektedir.

Editör

editor

Benzer yazılar

4 Yorum

 1. zeki

  Sosyalistlerin “doğru!” görevi emperyalistlerle işbirliği yapıp fırsattan istifade mazlum hlkların yasal devletlerinde toprak genişletmek, etnik temizlik yapmak, devlet kurmak isteyenleri desteklemek mi? Bu tavır değil sosyalistlik faşistlik ve alçaklıkla ölçülecek bir durumdur…

  Yanıt
 2. M.erdal

  Mazlum Halkların yasal devleti !!!! HANGISI?????Ab jetzt regieren wir über die Nacht.
  WtE hat im NeidKlub ihre neue Heimat gefunden.
  Am 19. verwandeln wir die Tanzfläche zur Arena.
  Dancebattles gehören zum normalen Alltag.
  UND DESWEGEN WOLLEN WIR EURE KRANKESTEN MOVES SEHEN!
  Enter the Neid- 19.06.15
  safe the date.

  Yanıt
 3. Kemal Ö

  Emperyalizmin oyunlarini gerekce göstererek Türkiye’nin Suriye’ye olasi müdahalesini onaylar bir pozisiyonda olmak anlasilir gibi degil. Saldiriya ugramamis bir ülkenin baska bir ülkeye saldiri olasiligi emperyal bir özelem degil midir? Alman sosyal demokrat partinin 1.Dünya savasi zamaninda ki bölünmesini sanirim hatirlamamiz gerekir.

  Suriye topraklarina ait olan PYD’nin, ‘Suriye topraklarini ele gecirmesi’ni editörün nasil izah ettigini anlamak olanakli degil.
  Sosyalislerin görevi, yasadiklari ülkelerdeki toplumsal devrime iliskin görevler olmalidir, ’emperyalist oyunlar’ gerekce edilerek TC’nin müdahale isteklerine mesruiyet yaratacak ifade tarzlaril degildir diye düsünüyorum.

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ana Fikir