Referandum anket sonuçları

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Bu sonuçlar 29 Mart tarihli Sözcü gazetesinden alındı.

Anayasa değişikliği referandum tarihi yaklaşıyor ve herkesin aklında aynı soru var. Referandumdan evet mi hayır mı çıkacak? Her geçen gün de bununla ilgili yeni anket sonuçları yayımlanıyor. İşte son anket sonuçlarına göre evet ile hayır’ın durumu…

 

SONAR REFERANDUM ANKETİ

Yüz yüze görüşerek farklı illerde toplamda 5 bin vatandaşla yapılan görüşmeler sonucunda Hakan Bayrakçı’nın başında bulunduğu SONAR, ‘Evet’ oylarının yüzde 49, ‘Hayır’ oylarının ise 51 olduğunu duyurdu. Artı / Eksi yüzde 1.34 hata payı veren şirket araştırmasını 10 ve 24 Mart tarihleri arasında yaptığını açıkladı.

***

 

CHP milletvekili Aykut Erdoğdu’nun Twitter hesabından paylaştığı Konsensus Referandumu anket sonucu şu şekilde:

Elimize ulaşan en son referandum anketi…

HAYIR %51,2

EVET    %48.8

***

Elimize ulaşan en son referandum anketi… HAYIR %51,2pic.twitter.com/aRUMEkL1ZQ

Elimize ulaşan en son referandum anketi… HAYIR %51,2pic.twitter.com/aRUMEkL1ZQ

Themis şirketinin yaptığı referandum anket sonucu şu şekilde;
THEMİS Araştırma Şirketi, 10-18 Şubat tarihleri arasında anket çalışması yaptı. Çalışmada kararsızlar dağıtılmadan önce ‘hayır’ yüzde 45,2; ‘evet’ yüzde 33,2; söylemeyenler yüzde 13,3; oy kullanmayanlar yüzde 8,3 olarak belirlendi. Oy kullanmayanlar ve oyunu söylemeyenler dağıtıldığında Hayır yüzde 57.6, Evet ise yüzde 42.4 olarak belirlendi.

***

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi, 16 Nisan’da yapılacak başkanlık referandumuyla ilgili anket sonuçları;
26 il ve ilçelerinde 4060 kişiyle yapılan araştırmada “Bugün seçim olsa hangi parti oy verirdiniz” ve “Referandumda ne oyu kullanacaksınız” soruları soruldu. Araştırma sonucunda kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtıldığında bugün seçim olsa AKP yüzde 45.2, CHP yüzde 29.9, MHP yüzde 11.8 ve HDP yüzde 10.7 oy alacağı tahmin edildi.

Araştırma sonucunda ‘Evet’in oranı yüzde 30, ‘Hayır’ın oranı yüzde 38.8, kararsızların oranı 17.1 ve oy kullanmayacaklarının oranı yüzde 14.1 oldu. Kararsız ve oy kullanmayacak seçmenler dağıtıldığında ise yüzde 43.6 ‘Evet’, yüzde 56.4 ‘Hayır’ oranı ortaya çıktı.

***

Gezici Araştırma Şirketi referandum anket sonuçları ise şu şekilde;
Şirket, yaptığı araştırma sonucunda ‘Hayır’ın % 51.1 olduğunu ve sandığa katılım olması durumunda referandumda ‘Hayır’ın oranının % 53.9’a çıkacağını bildirdi.

***

Bu anket sonuçlarına göre rehavete kapılmamak, Hayır için daha çok insanı ikna etmek, daha çok çalışmak gerekiyor. İktidar çevrelerinin referandumla ilgili yaptıkları hatalara güvenilmemeli, ülkenin ve halkın gittikçe kötüleşen ekonomik durumu, artan işsizlik ve pahalılık, iktidarın sürekli düşman çoğaltan dış politikası, çıkmaza saplanan Ortadoğu siyaseti, ülkede uygulanan baskıcı politikalar, iktidarın devlet olanaklarını kullanarak yürüttüğü adaletsiz referandum çalışmaları vb. herkese, her araç kullanılarak sürekli anlatılmalı.

Tek adam rejimine geçilirse bu yanlış politika ve uygulamaların çok daha artacağı, yargının tümüyle Başkanın kontrolüne geçeceği için yönetimden hesap sorulamayacağı, Meclisin işlevsizleştirileceği; Başkanlık kararnameleriyle kanun yapma yetkisinin kırılacağı, iktidarı denetleyemeyeceği ve sonuç olarak Meclisin Başkanın Meclisi olacağı halka anlatılmalı.

AKP yönetimi, 2010’da halkın çoğunluğunun Evet oyunu alarak gerçekleştirdiği Anayasa değişikliğiyle Yargıyı FETÖ’cülere teslim etti ve bu sonuç 15 Temmuz darbe kalkışmasının önünü açtı. 16 Nisan’dan sonra ise yine Evet oylarıyla, Tek adam diktatoryası kurarak toplumu, ülkeyi bölecek gelişmelerin önünü açacaklar ve emperyalizmin kontrolü altında olan dinci gericilikle aydınlanma arasında yüz yılı aşkın bir zamandır süren mücadelede gericiliğin zaferini ilan edecekler. Abdülhamit’in Birinci Meşrutiyet Meclisi’ni fesh ettiği günleri özlüyorlar. Böylece Cumhuriyetin içini tamamen boşaltacaklar ve sınırlı demokratik hakları ortadan kaldıracaklar. Yeniden “istibdat” günlerine döneceğiz.

Bu gerici gidişi durdurmak için hayatta olan herkes, “Hayır’da aydınlanma var, Hayır’da Cumhuriyet var, Hayır’da demokrasi var” demeli ve 16 Nisan’ı önemsemeli…

 

 

 

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir