“Referandum”da “Yetmez ama!”cılar devrimcilere nasıl saldırmıştı?-Ahmet Yıldırım

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

İnsanın şimdi bu haberleri okuyunca “Tanı bunları tanı da büyü!” diyesi geliyor.

ahmety@anafikir.gen.tr

 

Referandum’da “Hayır!” diyen devrimcilere hangi “aktivist!” isimler basın toplantılarında bir araya gelmiş kara çalmışlardı. Bu kişilerin en masum protesto eylemini bile hazmedemeyecek türden bir CIA kültürüne sahip oldukları şimdi daha iyi anlaşılıyor.

İnsanın şimdi bu haberleri okuyunca “Tanı bunları tanı da büyü!” diyesi geliyor.

Anımsamakta yarar var:

4 Eylül 2010 Cumartesi günü Taksim Square Otel’de yapılan ve çok sayıda aydın, yazar ve sanatçının neden ‘Yetmez ama EVET’ dediklerini anlattıkları forumda, Öğrenci Kollektifi denilen grup, davet edilen konuşmacıların sözleri bitmediği halde toplantının işleyişini bozarak söz almak istemiş ve yazar Adalet Ağaoğlu, Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı Osman Can ve DSİP (Devrimci Sosyalist İşçi Partisi) Genel Başkan Yardımcısı Şenol Karakaş’a yumurta atmıştı.

İzmir’de ise, 5 Eylül Pazar günü Tepekule Kongre Merkezi’nde yapılan, aralarında Roni Margulies, Ferhat Kentel ve Nabi Yağcı gibi konuşmacıların bulunduğu ‘Yetmez ama EVET’ forumunda, iki ÖDP’li bu konuşmacılara yeşil boya atmıştı.

Yetmez ama EVET kampanyası, düzenledikleri basın toplantısı ile referandum sürecinde görüşlerini ifade etmek için yaptıkları bu toplantılara, kendilerini ‘solcu’ ilan eden gruplar tarafından iki gün arka arkaya yapılan saldırıları kınayarak herkesi sakin olmaya davet etti.

Kampanya adına açıklamayı yapan Kerem Kabadayı, “Bizler bir kaygımızı paylaşmak için bu basın toplantısını düzenliyoruz. İki gün arka arkaya kendisini solcu ilan eden kurumların üyeleri, “Yetmez ama evet” kampanyasının toplantılarına saldırılar düzenliyorlar. İstanbul’daki toplantıda Adalet Ağaoğlu, Osman Can, Şenol Karakaş’ın konuşmalarından sonra tüm konuşmacıların oturduğu kürsüye yönelen saldırganlar, ertesi gün de İzmir’de aralarında Nabi Yağcı, Ferhat Kentel, Roni Margulies gibi konuşmacıların bulunduğu foruma saldırdı.

Toplantıları sabote etmeyi hedefleyen bu şiddet dolu eylemlerini kullandıkları malzeme yumurta ya da boya olduğu için masum demokratik tepki olarak anlatmaya çalışanlar kimseyi kandıramazlar. Bir kampanyayı beğenir ya da beğenmezsiniz. Ama hiçbir kampanyaya saldıramazsınız. Şiddet uygulayarak kampanya sözcülerinin üzerine boya dökemezsiniz. Yıllarını demokrasi, özgürlük, insan hakları mücadelesine adamış aktivistlerin, aydın ve sanatçıların üzerine yürüyemezseniz” dedi. (Not: Batı emperyalizmi ile işbirliği yapan Suriyeli “muhaliflere” de bugünlerde egemen kesimin sözcülerinin “aktivist” dediklerini hatırlatalım.) 

Kabadayı, saldırıları anlatıp kınadıktan sonra sözlerini şöyle sürdürdü, “Artık yeter! Bu insanları kendilerine gelmeye çağırıyoruz. Artık yeter! Sükunet tavsiye ediyoruz. Herkes kendi kampanyasını özgürce yapabilir. Herkes demokratik hakkını kullanarak eylemler örgütleyebilir. Saldırganlığın demokratik haklarla hiçbir ilgisi yoktur. Bizler bu saldırıları gerçekleştirenleri kınıyor ve sağduyuya davet ediyoruz.”

 

Yetmez ama EVET kampanyasının “İfade özgürlüğünden elinizi çekin!” basın açıklamasına imza atan isimler ise şunlar:

Adalet Ağaoğlu, Ahmet Kekeç, Alev Erkilet, Alper Görmüş, Atilla Aytemur, Avi Haligua, Aydın Engin, Ayhan Aktar, Ayşe Günaysu, Bahri Bayram Belen, Baskın Oran, Bayram Bozyel, Bülent Somay, Cafer Solgun, Celal Yıldırım, Cemil Ertem, Cengiz Aktar, Cengiz Algan, Çağatay Anadol, Demiray Oral, Dilek Kurban, Doğan Tarkan, Emre Aköz, Eren Keskin, Erdağ Aksel, Ergin Cinmen, Ergun Özbudun, Erol Katırcıoğlu, Evren Ergeç, Fadime Özkan, Ferhat Kentel, Garo Paylan, Gencay Gürsoy, Görkem Yeltan, Gülçin Avşar, Gülden Sönmez, Gürbüz Özaltınlı, Halil Berktay, Hayko Bağdat, Hilal Kaplan, Jale Mildanoğlu, Kerem Kabadayı, Kezban Hatemi, Lale Mansur, Leman Yurtsever, Leyla İpekçi, Markar Esayan, Mehmet Altan, Mehmet Rasgelenler, Mehmet Uçum, Mithat Sancar, Mustafa Paçal, Mustafa Şentop, Necmiye Alpay, Oral Çalışlar, Osman Can, Oya Baydar, Ömer Laçiner, Perihan Mağden, Rojin, Roni Margulies, Salih Tuna, Sami Evren, Seydi Fırat, Sezai Temelli, Sinan Özbek, Şahin Alpay, Şenol Karakaş, Tatyos Bebek, Tuğbay Öz, Turgay Oğur, Ümit Kardaş, Ümit Şahin, Yakup Kadri Karabacak, Yalçın Ergündoğan, Yasemin Çongar, Yasemin Göksu, Yıldıray Oğur, Yıldız Önen, Yıldız Ramazanoğlu, Yücel Sayman, Zeycan Alkış, Zeynep Tanbay, Ziya Taner Koçak.

 

Ahmet Yıldırım

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir