Rojava Adını Verdikleri Yere Amerikan Bayrağını ABD Özel Kuvvetleri Asmış…

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Hürriyet’ten Tolga Tanış’ın haberine göre, Suriye’nin kuzeyindeki Tel Abyad’a ABD bayraklarını Amerikan Özel Kuvvetleri asmış. Bu durum, PKK-PYD’nin Rojava adını verdikleri yerin asıl hâkiminin ABD olduğunu ve bu ülkenin planladığı Suriye politikasını adım adım gerçekleştirmekte olduğunu ortaya koymaktadır.

Dünyanın baş emperyalisti ABD’nin Özel Kuvvetlerinin Rojava adı verilen yere kendi bayraklarını asmaları karşısında insanın kafasına acı olduğu kadar da öfkeli bir soru takılıyor:

PKK-PYD, Tel Abyad’ı kurtarıyoruz diyerek Türkiye’den birçok genç devrimciyi buraya savaşmaya götürdüler. Yetmez ama evet’çi çevrelerin ve HDP destekçisi entelejansiyanın yoğun propagandalarının da etkisiyle “kurtuluş savaşı”na dönüştürülen ama gerçekte Amerika’nın bölge planlarının mesafe almasına hizmet eden bu savaşa sokulan gençlerin kanı ABD bayrağı dalgalansın diye mi akıtıldı? O gençlerin Rojava’da dökülen kanlarından, kaybedilen canlarından IŞİD katilleri kadar ABD işbirlikçiliği yapan bu çevreler de sorumludur. Amerikan emperyalizminin Ortadoğu projesinin gerçekleşmesi için sürdürülen bir savaşı Vietnam Halk Kurtuluş Savaşı gibi sunarak insanları aldatan bu işbirlikçiler o yok edilen gençlerin ailelerine nasıl hesap verecekler?

***

Bu arada bir Pentagon yetkilisi ABD bayrağının asılmasından sonra yaptığı açıklamada, Tel Abyad’a ABD bayraklarını astıktan sonra Türkiye’den askerlerine ateş açıldığını ve bu bayrakların –gümrük binasındaki hariç- indirildiğini belirtmiş olması da dikkat çekici. Bir yere gümrükten girişte ABD bayrağıyla karşılaşırsak orası Amerikan toprağıdır.

***

ABD’nin Suriye’nin geleceğini çıkarlarına uygun biçimde belirlemek istediği Fırat Kalkanı operasyonunda oynamaya başladığı yeni rolle bir kez daha ortaya çıktı. Bu yöndeki yeni gelişme Amerikan Özel Kuvvetlerinin Suriye’nin kuzeyindeki Çobanbey bölgesine girişiyle ortaya çıktı. Suriye’nin bu bölgesine Türkiye ile anlaşmalı olarak giren ABD Özel Kuvvetleri ÖSO bileşenlerinden sekiz grubun tepkileriyle karşı karşıya kaldı. Bir yandan ABD bu topraklarda PKK-PYD vasıtasıyla kendi koridorunu kurmaya çalışıyor, diğer yandan da bu koridorun önünü kesmeye çalışan güçlerin harekâtını desteklediği iddiasıyla aynı topraklarda operasyona kalkışıyor. ABD kuvvetleri Türk güçlerinin etkinliğinden yararlanarak Cerablus-Çobanbey bölgesinde yer almaya kalkışırken; Türk hükümetinin de ABD güçlerinin bu operasyonda bulunmasını istediği anlaşılıyor.

Bu konuyla ilgili dikkat çekici açıklamayı bir Pentagon görevlisi yaptı. Hürriyet’in bu konudaki haberi şöyle:

“Pentagon’dan yapılan açıklamada Amerikan Özel Kuvvetlerinin Suriye’de ilk kez Türk birliklerine destek verdiği belirtildi. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, AA’ya yaptığı açıklamada Türk hükümetinin talebi doğrultusunda Suriye sınırındaki Cerablus ve Çobanbey bölgelerinde Amerikan Özel Kuvvetleri birliklerinin Türk ve Suriyeli muhalif güçlere destek verdiğini belirtti. Davis, ‘Amerikan özel kuvvetleri birliklerinin Türk birliklerine ve Suriyeli muhalif güçlere verdiği destek, DAEŞ’le (IŞİD) mücadele eden diğer yerel unsurlara da veriliyor.’ ifadelerini kullandı. AFP ajansının haberinde ise Yüzbaşı Davis, Amerikalıların, Suriye Demokratik Güçleri’ne olduğu gibi Suriyeli gruplara da eğitim, danışmanlık gibi yardımlarda bulunduğunu belirtti. Yüzbaşı Davis, kaç Amerikalı askerin Türk birliklerle çalıştığını söylemedi.”

ABD’li sözcü özel kuvvetlerinin Cerablus-Çobanbey bölgesinde AKP hükümetinin talebi üzerine Türk askerlerine, Suriyeli muhaliflere destek verdiklerini belirtmiştir. Fırat Kalkanı operasyonunu ABD’ye rağmen yaptık diyenler bu son gelişme ve Pentagon sözcüsünün yukarıdaki açıklamasına ne diyecekler acaba?

IŞİD’i kurduran ABD, bu örgütün beklenmedik şekilde işgal ettiği Irak ve Suriye topraklarını kontrolü altındaki örgütlerin ele geçirmesini sağlayarak bu iki ülkenin haritasını çizme yolunda adım adım ilerliyor. Bu emperyalist güç şimdi de Fırat’ın batısına el atarak bu bölgedeki harekât üzerinde de tam egemenliğini kurmaya çalışmaktadır.

Türk hükümeti de ABD askerlerinin Cerablus-Çobanbey bölgesinde bulunmasını isteyerek bu emperyalist gücün politikasına hizmet etmektedir. Bu gelişme üzerine ÖSO’dan ayrılmaya karar veren gruplardan birinin yaptığı açıklamada belirtilen noktalar dikkat çekici. Operasyona başından beri aktif olarak katıldığı belirtilen bu grup adına yapılan açıklamada, Suriye halkının ABD’yi istemediği kaydedildikten sonra ‘YPG’ye destek veren ABD’nin Suriye’de yeri yok’ diye itirazını ortaya koyuyor.

***

Yazıya son verirken AKP hükümetinin gözlerden kaçmayan ikili oyununa da değinmek gerekir: Hem NATO üyeliğini sürdüreceksin, İncirlik, Diyarbakır gibi hava üslerini ve Kürecik radar üssünü ABD’nin hizmetine sunacaksın, hem de Rus Genel Kurmay Başkanıyla görüşmek dâhil bu ülkeyle iyi ticari vb. ilişkiler kurmaya çalışacaksın… Bu ikili oyunun bir sonunun olması gerekmiyor mu?

editor

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir