Seçimin Sonucunu Ne Belirleyecek?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Bu seçimlerde dinciliğin halk kitleleri üzerindeki ideolojik ağırlığıyla çarpışacak olan aydınlanma ve Cumhuriyet değerlerinden çok patates ve soğan fiyatlarının doları sollayan artışıdır.

Seçime beş kala patates ve soğan fiyatlarındaki olağanüstü artış Tayyip’in seçim meydanlarında yaratmaya çalıştığı içi boş karizmayı delip geçti.

Vatandaş dolar kurundaki artıştan ne ölçüde etkilendiğinin çok da farkında değildi. En azından henüz farkına varamadı. Ama her gün yemek durumunda olduğu soğan ile patatesin fiyatındaki büyük yükselişten doğrudan etkilenmektedir. Bu gelişme dinci-lümpen siyaset tarzının halkın büyük bir kesimine taktığı göz bağının etkisini kısmen de olsa zayıflatacaktır.

Yalanlardan, talanlardan, hilelerden, baskılardan, hak-hukuk tanımazlıklardan… bıkan insanların sayısı her geçen gün çoğalmaktadır. Son dönemlerde gittikçe ağırlaşan hayat şartlarındaki zorluklara patates ve soğan fiyatlarının da eklenmesi bazı insanların ayaklarının suya ermesini sağlamıştır. Erdoğan’ı çıkarı olduğu için ve körü körüne destekleyenler hariç insanlar özellikle sofrasını doğrudan ilgilendiren bu son gelişme karşısında durup düşünmek zorundadır. Tarım Bakanının “patates ithal ederiz” sözü ise iş bilirlikle övünen AKP’nin yetersizliğinin ve iktidarsızlığının üstüne tüy dikmiştir.

Bu son gelişmeyle birlikte bir gerçeği daha fazla insan anlamış bulunmaktadır. Erdoğan ve AKP iktidarı artık ülkeyi yönetememektedir. Ülkenin bunlardan kurtulması zorunluluktur.

24 Haziran taze soluk almak için bir fırsattır.

(Bu kısa yazı Necati Doğru’nun Sözcü’deki yazısıyla paralellik içinde ama önemli bir konu olduğu için biz de ele aldık.)

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir