Stratejik Bir Ülke Yemen

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

ABD Başkan Yardımcısı Biden 200’ü askın Dışişleri ve Savunma Bakanının katıldığı 49. Münih Güvenlik Konferansı’nda:

Mali ile ilgili olarak ‘Magrep İslamcıları El Kaidesi’ne (AQMİ ) karşı savaşın ABD çıkarını da içerdiğini’ söyledi. Fransayı bu girişimi nedeniyle kutladığını, ancak terörizime karşı savaşta ‘askeri müdahalede dahil olmak üzere genel bir strateji gerektiğini’ belirtti. Ayrıca terörizmin 4 bölgede: Yemen, Somali, Irak ve Magrep’te Batı dünyasını tehdit ettiği vurguladı.

 Le Monde 02.02.2013

 

Yemen’de silah taşıyan gemiye el kondu

Yemenli yetkililer, ülkenin deniz sahasında, içerisinde uçaksavar füzelerinin de bulunduğu patlayıcı ve silah taşıyan bir gemiye el konulduğunu açıkladı. ABD kanadı, geminin İran kaynaklı olduğunu belirtti

Yayınlanan raporda, silah taşıyan geminin geçtiğimiz hafta Yemenli sahil güvenlik ekipleri ile ABD Donanması’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyon sonucu ele geçirildiği kaydedilirken, bu bilginin daha önce açıklanmamasının sebebi yer almadı.

29 Ocak 2013 Timeturk.com

 

Silahların, Yemen’deki Şii kesim olan silahlı grup Husiler’e gönderildiği düşünülüyor. Yemen’de, silahlı grup Husiler ile Yemen güvenlik güçlerine arasındaki çatışmalar yer yer devam ediyor.

30 Ocak 2013  Haber 7 com

 

Yemen’de Türk gemisi 3 bin silahla yakalandı!

Yemenli yetkililer Aden Limanı’na yanaşan bir Türk gemisinin taşıdığı konteynırın içinde, bisküvi kutularına gizlenmiş 3 bin parça tabanca, otomatik silah ve susturucu ele geçirdi.

Yemen Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, “sivil olmayan kargo Türkiye’den yüklenmiş. Silahlar kargo içindeki bisküvi kutularına saklanmış” denildi. Açıklamada, “Yemen güvenlik yetkilileri Aden Limanı’nda, Yemen’in güvenliğini ve istikrarını hedef alan sevkiyat konusunda kapsamlı bir soruşturma başlattı” sözlerine de yer verildi

İran’ın yarı resmi haber ajansı Fars ise şu iddialara yer verdi: “Türkiye yönetimi Irak ve Suriye’de; Suudi Arabistan, Katar, Amerika ve İngiltere ile çok tehlikeli oyunlara giriyor. Türkiye yönetimi şu ana kadar ele geçirilen silahlar hakkında susmayı tercih etti. Türkiye, Riyad üzerinden Yemen yönetimine baskı yaparak silahların kime gittiğinin ifşa edilmesini engellemeye çalışıyor.”

Arap Yarımadası’nın en yoksul ülkesi olan Yemen’de ülkeyi 22 yıldır yöneten Ali Abdullah Salih, Arap Baharı’nın etkisiyle başlayan protestolar nedeniyle şubat ayında görevini Abd Rabbuh Mansur El Hadi’ye devrederek ülkeden ayrılmıştı. İki yıllık geçiş yönetimi kuran El Hadi yönetimi, ülkenin kuzeyindeki Şiiler ile güneyindeki Sünniler arasındaki çatışmaları sona erdirmeyi amaçlasa da henüz uzlaşma sağlayamadı. Ülke uzun süredir El Kaide’nin de bölgedeki en önemli üssü haline geldi.

04.11.2012 Vatan Gazetesi

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir