Suriye Hakkında Suriye Halkı Karar Vermeli

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Suriye’nin içsavaş ve parçalanma sürecine sokulmasının baş sorumlusu ABD emperyalizmi ve İsrail’dir.

AKP iktidarı da bu emperyalist planın uygulayıcıları arasındadır.

ABD’nin 22 Kuzey Afrika, Doğu Akdeniz ve Batı Asya ülkesini bölüp parçalamak için uygulamaya soktuğu BOP’un eş başkanı olduğunu Erdoğan defalarca itiraf etti. Suriye bu projenin uygulamaya sokulduğu ülkelerin başında gelmektedir. Son 5-6 senedir bu ülkeye çok kanlı bir içsavaş yaşatılmaktadır. Akan bu kanın baş sorumlusu ABD ve sonra da AKP iktidarıdır.

IŞİD’i kurduran, PKK-PYD-YPG’yi destekleyen ABD bu bölgede akıtılan her damla kanın, yaşanan kaos ve savaşların baş sorumlusudur.

ABD’nin işbirlikçisi AKP yönetimi zaman zaman ABD ile ters düşüyor görünse de sonuçta bu emperyalist devletle anlaşarak onun yolundan gitmekte, suç ortaklığı yapmaktadır.

AKP iktidarının 24 Ağustos 2016’da Cerablus’a yaptığı askeri müdahalede de aynı şey olmuştur. Önce ABD’ye rağmen bu müdahale yapılıyor görüntüsü verilerek kamuoyu yanıltılmış ama çok geçmeden ABD ile birlikte davrandığı ortaya çıkmıştır. Pentagon: “ABD olarak savaş uçaklarıyla Cerablus operasyonuna hava desteği veriyoruz” diyerek bu durumu doğrulamıştır.

AKP hükümetinin bölge ülkelerine zarar veren Amerikan politikalarının etkisinden kurtulmadan bu ülkelerle ilgili atacağı her önemli adım yanlış ve halkımızın da çıkarlarına ters olacaktır.

Doğu Akdeniz ülkelerinin Amerikan-İsrail politikalarının yönlendiriciliğinden kurtulmalarının, günümüzdeki, en önemli göstergelerinden biri Suriye’nin toprak bütünlüğünü samimi olarak savunmaktır.

Diğer yandan emperyalist güçlerin bölge ülkelerini istikrarsızlaştırmakta kullandığı araçları haline gelen bütün mezhepçi-cemaatçi, etnikçi grup ve örgütlere karşı çıkılmalı, bunların politikaları açıkça reddedilmeli.

Bu arada Türkiye’nin Cerablus ve çevresindeki sorunlara Suriye yönetiminin çözüm bulması için bu hükümetle hızla temas kurması ve onlara yardımcı olması gerekir. TSK da Suriye topraklarından çekilerek bu komşu ülkeye karşı dostluk ve kardeşlik gösterilmeli.

Türkiye’nin ABD ve ortaklarının Suriye’ye yönelik askeri müdahale üssü olmaktan hemen çıkarılması gerekmekte. Bu güçlerin İncirlik ve diğer üsleri terk etmesi sağlanmalı.

Suriye hakkında yalnızca Suriye halkı karar vermeli ve Türkiye de Suriye halkının bu vazgeçilmez hakkını savunmalı.

editor

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir