Suudi Kralı’nın İsrail İle Gizli Görüşmeler Yürüten Danışmanının Açıklamaları Ne Anlama Geliyor?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Suudi Arabistan yönetimi ile İsrail arasında gizli toplantılar yapıldığı ortaya çıktı. Sonuncusu Haziran başında ABD’nin başkenti Washington’da yapılan toplantıya İsrail Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisi Dore Gold ile Suudi hanedanın dış politika danışmanı Enver Macid Eşki’nin katıldığı basında yer aldı. Eşki’nin Sputnik Haber Ajansı’na yaptığı açıklamaya göre, Suudi krallığı ile İsrail İran’a karşı ortak bir strateji oluşturmaya çalışıyorlar. Stratejinin merkezinde ise bağımsız bir “Kürt devleti”nin kurulmasının olduğu anlaşılıyor. Hiç şüphesiz bu strateji sadece İran’ı ilgilendirmiyor. Türkiye başta olmak üzere Irak ve Suriye’yi de ilgilendiriyor. Aşağıda okuyacağınız röportajda bu görüşmede Riyad’ı temsil eden Eşki’nin Ortadoğu’da bu dört ülkeden koparılacak topraklar üzerinde büyük bir Kürt devletinin kurulacağı ifade ediliyor. İsrail ile gizli görüşmeler yürüten bir Suudi görevlinin bu iddiayı kendi başına ortaya koyacağı düşünülemez. Bu görüşün kaynağının ABD ve İsrail olduğu çok açık. Emperyalizmin bölgesel stratejisinin (BOP’un)en önemli parçası olan Kürt devletinin kurdurulması bakımından hayati öneme sahip olan Akdeniz’e koridor açılması yolunda ciddi mesafelerin alınmakta olduğunu da düşünürsek bu güdümlü ve kibirli yaklaşımın ne anlama geldiğini daha net anlarız.

Bütün bu söylenenlerden Türkiye’nin Asya’yla olan coğrafi bağlantısının kesilmesinin de bir Batı stratejisi haline geldiği anlaşılmaktadır. Burada Türkiye’nin doğusunda kurulacak olan Kürdistan’ın Karadeniz’e çıkışının fantezi olduğunu düşünenler, bundan çok daha fantastik sayılabilecek bir girişimle Kürdistan’a Akdeniz’den çıkış verilmesinin nasıl adım adım gerçekleştirildiğini göz önünde bulundurmalıdırlar. Bu saatten sonra PKK’ya verilecek her destek emperyalizme ve onun bütün bölgeyi mahveden planlarına verilecek destek anlamına gelecektir.

Öte yandan Türkiye’de gerçekleşen son seçimin Suriye’ye ve Türkiye’ye dönük emperyalist projeler için mümbit bir politik atmosfer sunduğunu söyleyebiliriz. Son gelişmeler göstermektedir ki seçim sonuçları emperyalist projelere daha da hız kazandırmaya başladı.

editor

Suudi Kralı Selman’ın danışmanı Eşki: Bağımsız Kürdistan’ın kurulması kaçınılmaz

Suudi Arabistan ve İsrail arasındaki görüşmelerde Riyad’ı temsil eden Enver Macid Eşki, Sputnik haber ajansına özel demeç verdi. 18.06.2015

 

Suudi Arabistan hükümetinin danışmanlarından Enver Macid Eşki ve İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürlüğü koltuğuna oturması beklenen Dore Gold, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdikleri görüşmelerde varılan sonuçları, Washington’da yapılan toplantıda dünya kamuoyu ile paylaştı.

Filistin sorunu nedeniyle iki ülke arasında şu ana kadar resmi ilişki geliştirilmezken, Riyad ve Tel Aviv’in İran’a karşı birlikte hareket etmek için görüştüğü bu toplantı ile ortaya çıktı.

Toplantıda İran’ı terörist örgütlerle kıyaslayan ve Tahran’a karşı ortak bir Arap askeri gücü oluşturulması çağrısı yapan Enver Macid Eşki, bağımsız Kürt devleti kurulmasının ‘gerekli’ olduğunu savundu.

Suudi hükümetinin danışmanı Enver Macid Eşki, gündeme oturan bu görüşmelerin ardından Sputnik haber ajansının sorularını yanıtladı.

‘KÜRDİSTAN, PLANLARI BOZACAK’

İlk olarak ‘Bağımsız Kürdistan’ çıkışına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Eşki, şunları söyledi:

“Bu açıklama bir talep değil, daha ziyade bugünkü gelişmelerle ilgili öngörüm. Zira talep Kürtlerden gelecek. İran, büyük Fars devletini, Türkiye ise Osmanlı İmparatorluğu’nu restore etme peşinde. Diğer yandan da Irak, Kuveyt’i tehdit ediyor. Bu ülkelerin liderleri, mevcut politikalarına devam edeceklerse kaçınılmaz olarak bağımsız Büyük Kürdistan kurulacak ve İran, Türkiye ve Irak’ın planlarını bozacak.”

Enver Macid Eşki’nin Sputnik’in sorularına verdiği diğer yanıtlar şöyle:

‘KİMSE KÜRTLERE ENGEL OLAMAZ’

Bölge ülkeleri, ‘Bağımsız Kürdistan’ planını ne derece durdurabilir?

Bu ülkeler, Kürtlerin İran, Türkiye ve Irak’ın elindeki topraklarının yüzde 30’unu, Suriye’nin de yüzde 18’ini alması durumunda, 42 milyonluk ciddi bir devletin oluşacağını çok iyi biliyor. Bu sorunu barışçıl yollarla çözmeleri gerekiyor. Tüm ülkelerin Kürtleri birleşip kendi ülkelerinin kurulmasını talep ederlerse savaş olmayacak, her şey barışçıl şekilde çözülecektir. Böylece bölgede kriz de sona erecek.

İran, Türkiye, Irak ve Suriye, böyle bir devletin kurulmasına izin verir mi?

Bu, Kürt halkının isteğine bağlı. Gerçekten de bağımsızlık isterlerse kimse onlara engel olamaz. Kürtler İran’da baskı ve ayrımcılıktan muzdarip, Türk hükümeti ise halen Kürtleri ulusun içine almaya hazır değil. Suriye’de Kürtler öldürülüyor. Iraklı Kürtlerin sorunu da çok büyük, onlar yarı bağımsız devletlerini kurmaya başladılar bile ve bu devlet, tam bağımsız bir ülkeye dönüşecek.

‘İRAN DÖRDE BÖLÜNÜR’

Ortadoğu’daki durumun istikrara kavuşması için neler yapılmalı?

Birincisi, Filistin sorunu çözüme kavuşturulmalı. Filistinlilere meşru haklarının verilmesi gerekiyor. İkincisi, İran’daki rejimin değiştirilmesi gerekiyor, zira Fars devletini geri getirme niyetindeler. Bu rejim politikasını değiştirmezse önümüzdeki 3 yılda İran’da şu bağımsızlık hareketleri doğar: Kürdistan, Golestan, Arabistan, Azerbaycan (İran’a bağlı Doğu ve Batı Azerbaycan). Bu durumda rejim değişir, yerine yenisi gelir; komşu ülkelere yönelik daha dost bir rejim. Üçüncüsü, birleşik Arap gücünün varlığına ihtiyaç var.

Suudi Arabistan’ın terörizme karşı mücadelede İran ile işbirliği yapması mümkün mü?

İran hükümeti bölgedeki durumu istikrarsızlaştırmayı bırakırsa, Suudi Arabistan Tahran ile işbirliği yapmayı ve yardım elini uzatmayı ister.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir