Tarih, 9.Şubat 2013

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Başbakan R.Tayyip Erdoğan, hafta başında yargı sistemi ve uzun tutukluluk süreleriyle ilgili “eleştiriler” yapan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone‘ye adını anmadan kendi tabanı önünde yüklendi.

“Türkiye’nin gururunu kıracak, milletimizin onurunu kıracak hiçbir tutuma ve harekete eyvallah etmeyiz” diyen Başbakan şöyle devam etti:

“Başı öne eğilecek, iradesi teslim alınacak, özgürlüğüne ipotek konulacak bir millet asla değiliz… Hiçbir ülkenin hiçbir kurumun irademize yön vermesine asla müsaade etmeyiz. Türkiye’yi hizaya çekilecek bir ülke olarak kimse görmesin. Biz alçak gönüllüyüz ama alçaklık kompleksiyle hareket etmeyiz. Türkiye’nin gururunu, milletimizin onurunu kıracak hiçbir tutuma ve harekete eyvallah etmeyiz. Sabrımız farklı anlaşılmasın. Türkiye hiç kimsenin şamar oğlanı değildir. Türkiye hiç kimsenin üzerinde operasyona yöneleceği bir ülke değildir. İçişlerine karışılacak dışarıdan yasama, yürütme ve yargı sistemlerine burun sokulacak bir ülke değildir. Millet olarak ülke olarak kendi istikametimizi çizecek güce sahibiz.”

****

Tarih, 3 Kasım 2002

BİR mektup yazan Recep Tayyip Erdoğan, muhatabı ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, mektubun yazılış tarihi 3 Kasım 2002. Tayyip Erdoğan, henüz başbakan değil, yasaklı olduğu için seçime girememiş, partinin başkanı ama, Başbakan şimdiki Cumhurbaşkanı Gül…

* * *

TÜRKİYE’den Amerika’ya giden mektupta şöyle deniliyor:

“Değerli Wolfowitz,

Ülkelerimiz arasındaki ortaklık ve dostluğun gelecekte de sürmesi için mesajımı ortak dostlar aracılığı ile doğrudan size ulaştırıyorum.

Seçim sonuçlarının bizim Genelkurmay saflarında biraz rahatsızlık yaratmış olabileceğinden, resmi konumunuz gereği hiç kuşkusuz nahaberdarsınızdır. Bilmenizi isterim ki, onların Türkiye’nin müreffeh ve dünya topluluğunun güvenilir bir üyesi olması ümitlerini parti ve ben de paylaşıyoruz. Ve geçmişte hiç olmadığı kadar birleşmiş olan ülkelerimizin çıkarları için en iyisi olacak şekilde birlikte çalışacağımız düşüncesindeyim.

Bu amaçla Orgeneral Özkök ile mümkün olduğu kadar kısa sürede özel bir toplantı yapabilmeyi ümit ediyoruz. Özel cep numaramız şudur: 0532 7……

Sizinle kişisel olarak görüşmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

En iyi dileklerimle.

R. T. Erdoğan

Genel Başkan”

Böyle bir mektup sizi şaşırtmaz mı?

Bu mektup, yazılışından iki yıl sonra 14 Ocak 2004’te “Star” gazetesinde yayımlanıyor.

 

Hasan Pulur, 14 Ocak 2008 Milliyet

h.pulur@milliyet.com.tr

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir