Düşen F4’ün tam hikayesi

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

25–06–2012 – 16.04 tarihli almanar

(Lübnan Hizbullah televizyonu) sitesinde yer alan haberi Türkçeye çevirerek yayınlıyoruz. Türk F4 Fantom uçağının Suriye tarafından düşürülmesi bölgede yaratılan gerginliği yeni bir boyuta taşıdı. Bu sorunla ilgili olarak kamuoyununun olayın farklı yönlerini değişik kaynaklardan bilgilenmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz. Anafikir

Türk F4’nün düşürülmesinin tam hikayesi  

Bir Suriye deniz subayı Suriye Politik adlı siteye Türk F4’ün düşürülmesini anlattı.

 

Hava sahasınıniki kez ihlali

Adının açıklanmasını istemeyen Suriyeli subay «Türk uçakları ilk kez 21–6–2012 tarihinde “Badroussia” (Lazkiye) bölgesinde Suriye hava sahasını ihlal etti. Ama uçaksavar toplarının harekete geçmesiyle birlikte geri dönmek zorunda kaldığını» söyledi.

«Aynı uçaklar olay günü olan (22–6-2012’de) Ras al-Basit (Lazkiye) üzerinde hava sahasını ihlal ettiler. Uçaklar Suriye kara sularının 50 m üzerinde uçarken, Suriye ordusunun topçuları tarafından hedef alınmış ve vurulmuştur» diyerek açıklamasını sürdürdü.

 

Türklerin açıklamalarındaki karışıklıklar

 

Suriye kara sularındaya da değil

Türk tarafında, karışıklık tüm hızıyla sürüyor.

Pazar günü, Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, F4 tipi Fantom uçağının geçici olarak Suriye hava sahasına girmiş olduğunu kabul etti. Uçak yeniden uluslar arası hava sahası içine geri döndüğünde, Suriyelilerin hiçbir uyarıda bulunmaksızın uçağı vurduğunu iddia etti!

Bu iddialar Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Selçuk Ünal’ın ” uçağın Suriye kara suları içinde kaybolduğunu, ancak henüz düşen uçağı bulamadıklarını” açıklaması ile çelişmektedir.

Bu açıklama (Ankara’ya göre bir eğitim görevinde olan) uçağın Suriye suları üzerinde düşürülmüş olduğunu kanıtlıyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumartesi günü, Türk askeri uçağının “büyük bir hız nedeniyle” Suriye hava sahasını geçici olarak ihlal etmiş olabileceğini kabul etti.

Şam’ın Özürleri

Suriyeli yetkililerin tepkileri bile Türk yöneticilerce çelişkili yansıtıldı. Cuma günü, Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Brezilya’ya yaptığı ziyarette kendisine eşlik eden gazetecilere, Şam’ın Ankara’dan özür dilediğini bildirildi.

Ama Başbakan aynı gün “kategorik bilgi” eksikliği arkasına saklanarak, bunu onaylamayı reddetti.

Uçağın Özellikleri

Kafa karışıklığı uçak tipi üzerinde de yaşandı. Haber ajansları ve Türk medyası bir F-4 Phantom uçağının, bir tür avcı uçağı olduğunu söz ederken, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç bunun bir keşif uçağı olduğunu iddia etti.

Davutoğlu’na göre ise, F4’ün “silahsız” olduğu, casusluk göreviyle değil, Türkiye radar sistemini test ettiğini bildirdi.

Pilotların Kaderi

İki pilotun kaderi ile ilgili olarak, Türk yöneticiler ve Erdoğan ilk önce pilotların yaşadıklarını açıkladı. Ama Pazar günü Türkiye Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü uçağın enkazının Akdeniz’in 1.300 metre derinliğinde tespit edildiğini, ancak şu ana kadar bulunamayan F-4’ün iki pilotunun kendilerini fırlatıp fırlatamadıklarını bilmediklerini söyledi.

Ancak, Politik Suriye sitesi’nin kaynaklarına göre iki pilotun da öldükleri ve cesetlerinin kurtarma ekiplerince bulunduğu şeklindedir. 

Türkiye müdahalede bulunmayacak (Uzman)

Lübnanlı Türkiye uzmanı Muhammed Noureddine, Cumhurbaşkanı’nın ‘F4’ün Suriye hava sahasını ihlal ettiği, dolayısıyla uçağın düşürülmesi karşısında ellerinde karşılık vemek için hukuki argüm olmadığını, Türkiye’nin Şam’a yönelik bir askeri misillemeden uzak olduğunu’ kabul etti.

Noureddine, « Milliyet Gazetesi »nde yer alan üst düzey bir Türk yetkilisinin açıklamasına  göre “tehlikeli saldırganlığa rağmen, Ankara savaşa gitmeyecek.”

 Ve, “Savaş başkalarından önce Türkleri ürkütüyor, dolayısıyla Erdoğan savaş ilanına  tek taraflı  olarak karar veremez’ şeklinde devam ediyor.

 NATO için Suriye hava savunmasının testinde Türk F-4 düşürüldü

Etat Ria Novosti ajansının Rus uzmanların görüşlerine dayanarak verdiği habere göre NATO’nun  çıkarı doğrultusunda Suriye’ye verilen Rus hava savunma sisteminin gücününün açığa çıkarılması için Cuma günü düşürülen Türk F-4 Phantom ucağı Suriye hava savunmasını test ediyordu.

“Alçaktan uçuş “hertürlü hava savunma sistemlerinin ihlalinde en önemli unsurdur” diye devam ediyor Ria Novosti, Sayın Aminov özel sitesi “Vestnik PVO” atıfta bulunarak.

Uluslararası Silah Satışı Analiz Merkezi’nde çalışan  Rus uzman İgor Korotchenko’nun da bu görüşleri paylaştığını belirtiyor Ria Novosti.

Ajans, Korotchenko atıfta bulunarak görevin muhtemel hedefinin ” hava savunma sisteminin hedefe kitlenmesini harekete geçirmek, radar istasyonunu aktive etmek ve belkide savunmaya dönük saldırıya geçmesini sağlamak’ olabileceğini işaret ediyor.

Ria Novosti aynı uzmanın “Türkiye bir NATO üyesi olarak NATO bünyesinde diğer ittifak üyeleri ile bilgi, inceleme verilerinin paylaşılması ve Suriye’ye ilişkin radyo-elektronik istihbarat faaliyeti yürütülmesi”ne atıf yaptığını belirtiyor.

Ajans Saïd Aminov’a atıfta bulunarak olayın ” Rus üretimi orta menzilli Buk-M2E, Pechora-2M ve DCA Pantsir-S1 savaş araçlarını içeren Suriye hava savunma sisteminin etkinliğini ortaya koyduğunu” söylüyor.

Makdessi türklerin yalanlarını çürütüyor

Fransız Haber Ajansı’nına göre, Dışişleri Suriye Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdessi yaptığı basın toplantısında basın toplantısının amacının Arap, Batı medyası ve Türk yetkilileri tarafından yayılan ‘yalanları çürütmek’ olduğunu söyledi.

Şam, Türk savaş uçağının “Suriye’nin egemenliğini ihlal ettiğini” için Cuma düşürüldüğünü tekrarladı.

 Makdessi “Suriye hava savunması ateş açtı ve savaş ucağını Suriye karasuları içinde düşürdü. Olanlar Suriye egemenlik haklarına yönelik açık bir ihlaldir” dedi.

Ve ithamlarını desteklemek için, Suriyeli yetkili “Bu Türk uçağı otomatik uçaksavar topu tarafından düşürüldü ve bu uçak savar topunun radarı yoktu” dedi.

Türk uçağının Suriye sınırları içinde olduğuna işaret etti.

Enkazın türk tarafına teslimi

Uçağın enkazının Pazar günü türk tarafına tesliminde ‘uçağın otomatik uçaksavar topu tarafından düşürüldüğü görülmektedir. Dolayısıyla uçak  ile uçaksavar topu arasındaki mesafenin de en fazla 2,5 km’ olduğu doğrulanmaktadır’ dedi.

Suriye suları kutsaldır

İttifakın toplantısıyla ile ilgili olarak, Sayın Makdessi, Ankara’nın isteği üzerine Salı günü Brüksel’de olayı görüşmek için yapacakları toplantıya ilişkin olarak NATO ülkelerini uyardı.

“Eğer toplantı durumu  sakinleştirmek için ise(…), biz de onlara şans diliyoruz. Ama bir saldırıyı hedefliyorsa, biz onlara Suriye’nin topraklarının, hava sahasının ve sularının Suriye ordusu için kutsal olduğunu söylüyoruz, tüm Türk topraklarının (…) Türk  ordusu için kutsal olması gibi” dedi.

Suriyeli yetkili, olayı “gerçeğe aykırı bir şekilde yorumlayan”, Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu da suçladı.

Ama herşeye rağmen Suriye’nin “Türkiye ile iyi komşuluk ilişkilerinde kararlı” olduğunu yineledi. “Bizim Türk devletine ve Türk halkına karşı karşı hiçbir saldırgan emellerimiz yoktur” dedi.

 

http://www.almanar.com.lb/french/adetails.php?eid=69809&cid=18&fromval=1&frid=18&seccatid=37&s1=1

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir