Yandaş basın ‘akil insan’ oldu

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Akil insanlar listesindeki gazetecilerin köşe yazdığı gazeteler dikkat çekiyor.

İSTANBUL- AKP hükümeti tarafından hazırlanan akil insanlar listesi açıklandı.

63 kişinin yer aldığı listede sanatçılar, gazeteciler, işçi ve meslek örgütleri yöneticileri ve insan hakları savunucuları yer alıyor.

Listede gazeteci sayısının çokluğu dikkat çekiyor. Akil insan seçilen 63 kişiden 26’sı gazeteci.

Gazetecilerin ise önemli bir kısmı, hükümete ve Cemaat’e yakınlığıyla bilinen medya kuruluşlarının çalışanları. gercekgundem.com’dan Deniz Doğruer’in haberine göre; Taraf, Yeni Şafak, Star, Bugün, Zaman ve Yeni Akit’ten tam 19 isim listeye girdi.

Ayrıca Cemaat’in kurduğu Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Cemal Uşşak ile Aleviler, Kürtler ve muhaliflere dönük saldırgan yazıları ile dikkat çeken Hasan Karakaya’nın da listeye girmesi dikkatlerden kaçmadı.

İşte ‘akil insan’ seçilen gazetecilerin tam listesi:

Taraf Gazetesi’nden 5 (Oral Çalışlar, Yıldıray Oğur, Mithat Sancar, Murat Belge, Vahap Coşkun)

Yeni Şafak’tan 4 (Ali Bayramoğlu, Hilal Kaplan, Hayrettin Karaman, Kürşat Bumin)

Star’dan 4 (Sibel Eraslan, Fehmi Koru, Beril Dedeoğlu, Fadime Özkan)

Bugün’den 3 (Vedat Bilgin, Ahmet Taşgetiren, Doğu Ergil)

Zaman’dan 2 (Mustafa Armağan, Etyen Mahçupyan)

Radikal Gazetesi’nden 2 (Tarhan Erdem, Avni Özgürel)

Akşam’dan Deniz Ülke Arıboğan

Agos’tan Baskın Oran

Yeni Akit’ten Abdurrahman Dilipak ve Hasan Karakaya

Habertürk’ten Nihal Bengisu Karaca

Hürriyet’ten Hüseyin Yayman

Milliyet’ten Fuat Keyman.

Yurt, 03 Nisan 2013

***     ***

Öğrenciler okullarında Suriye’deki çetelere destek kermesine izin vermedi

İstanbul Üniversitesi’nde Genç Hukukçular Kulübü ile Kızılay’ın ortaklaşa olarak “Suriye’ye yardım” adı altında açtıkları kermes masası, solcu öğrencilerin tepkisi üzerine kaldırılmak zorunda kaldı.

İstanbul Üniversitesi’nde Genç Hukukçular Kulübü Kızılay ile ortaklaşa olarak “Suriye’ye yardım” adı altında kermes açtı. Ancak öğrencilerin okullarında Suriye’deki silahlı çetelere, tecavüzcülere yardım edilmesine müsaade etmeyeceklerini söylemeleri üzerine kermes masası kaldırıldı.

Öğrenciler Türkçe ve Arapça yazılarla savaş kışkırtıcılarına destek olma diyerek kermesi protesto ettiler.

Sol, 3 Nisan 2013

***    ***

KDHC ordusu ABD’ye saldırı için son onayı aldı

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Ordusu, nükleer silah saldırısı da dahil ABD’ye askeri operasyon için son onayı aldı. Pentagon’dan yapılan açıklamada ise birkaç hafta içerisinde Pasifik’teki Guam adaşıma gelişmiş füze savunma sistemleri yerleştirileceği kaydedildi.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) Ordusu, Vaşington’un tehditlerine cevap olarak nükleer silahların kullanımı da dahil olmak üzere ABD’ye saldırı başlatmak için nihai onay aldığını açıkladı.

Kore Halk Ordusu (KPA) Genelkurmay Başkanı tarafından bugün yapılan açıklamada,” ABD’nin tehditleri “… ileri teknoloji, daha küçük, daha hafif ve çeşitlendirilmiş nükleer saldırı araçlarıyla bertaraf edilecektir” dendi.

KDHC resmi haber ajansı KCNA’ya göre, ”Genelkurmay başkanının ABD’nin tehditlerine nükleer saldırı yoluyla karşı koyulacağını Washington’a resmi olarak bildirdiği” kaydedildi.

Açıklamada, ”Devrimci silahlı güçlerimizin acımasız operasyonun kesin olarak değerlendirildi ve onaylandı” denilirken, ABD’ye “bu vahim durum üzerinde etraflıca düşünmesi” önerisinde bulunuldu.

ABD Gaum’a füze savunma sistemi yerleştirecek

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, Kuzey Kore’nin saldırı tehdidine karşılık Büyük Okyanus’taki Guam adasına gelişmiş füze savunma sistemleri yerleştireceğini açıkladı.

Açıklamada, füze savunma sistemlerinin Guam adasına birkaç hafta içinde yerleştirileceği belirtilirken, “Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Kore’nin provokasyonları karşısında, ihtiyatlı ve ABD sınırlarını, müttefiklerini ve ulusal çıkarlarını korumaya hazırdır” ifadeleri yer aldı.

Hukuki olarak ABD’ya bağlı olan Guam adasında ciddi bir ABD askeri varlığı bulunuyor.

ABD, Çin’in bölgedeki etkinliğini kırmak için Pasifik Okyanusu’nun batısında yer alan adadaki askeri varlığını artırıyordu.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel de KDHC’nin elinde silah ve füzeler olduğunu ancak bunlarla nereleri vurabilecekleri konusunun net olmadığını söyledi.

Hagel, “Ciddiye almamız gereken bir tehdit var” dedi.

Öte yandan, Ortadoğu turu kapsamında Türkiye’ye de uğrayacak olan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, destek için Güney Kore’ye gideceği kaydedildi.

(soL- Dış Haberler) 4 Nisan 2013

 

Bosch işçileri patrona ve Türk Metal’e teslim olmamakta kararlı

Bosch’ta sarı sendika Türk Metal’i istemedikleri için işten atılan Birleşik Metal İş üyesi 3 işçi direnişe başladı.

İstanbul Maslak’ta Bosch’un Genel Merkezi önünde bir araya gelen işçiler yaptıkları basın açıklamasının ardından Genel Merkez önüne direniş çadırı kurarak sarı sendika Türk Metal’i istemediklerini bir kez daha ilan etti.

İşçiler adına konuşma yapan Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “İstanbul Maslak’ta bu devasa binanın önünde bir haksızlığa, hukuksuzluğa dur demek için bulunuyoruz” dedi. Serdaroğlu, Türkiye’de adalet binalarının çoğaldığını fakat adaletin azaldığını dile getirdi. Serdaroğlu, Bosch işyerini bir kez daha ziyaret ettiklerini fakat bu sefer kalıcı olarak buraya geldiklerini dile getirdi.

Referandum çağrısı yapıldı

Patronlara bir uyarıda bulunan Serdaroğlu, Bosch patronuna işçilerin iradesini ipotek altına almaktan vazgeçmesi çağrısında bulundu. Serdaroğlu, Bosch işyeri önünün bundan böyle özgürlük mücadelesinin alanı olacağını söyleyerek “Bosch işverenine sesleniyorum. Kurucu işvereniniz yıllar önce ‘itibar kaybedeceğime para kaybederim’ demişti. Bosch işvereni şimdi her yerde itibar kaybediyor. Avrupa’nın bütün ülkelerinde işletmeleri var. Orada bunları yapabiliyor musun? Kendine güveniyorsan bunu Almanya’da yap. Bir yıldır bu insanlara eziyet çektiriyorsun. Zombilerle, sarı sendikalarla insanların hakkını çiğnemekten vazgeçin” şeklinde konuştu.

“Biz Bosch işçisiyiz, sarı sendikayı göndereceğiz” diyen binlerce kişinin kendi iradeleri ile DİSK’in kapısını çaldığını vurgulayan Serdaroğlu, patrona bir çağrı yaparak işçilerin iradesini ortaya koyacak bir referandum yapılmasını talep etti. Serdaroğlu, MESS’in bütün imkanlarını zorlayarak işverene destek verdiğini bunun sebebinin DİSK’ten korkmaları olduğunu söyledi.

Serdaroğlu açıklamasında son olarak şunları dile getirdi: Sen kendi işçini Bosch işçisini tanımıyorsun. Zannediyor musun ki işten attığın insanlar onurlarını ayaklar altına alıp sana teslim olacaklar. Zannediyor musun ki 30 yıl daha senin o sarı sendikanın esareti altında yaşamaya mahkum olacaklar. Onlar mahkum olmazlar, sana teslim olmazlar. Bu fabrikanın tamamını da kapının önüne koysan bu fabrikada sana rahat vermemeye kararlı Bosch işçileri var. Metal işçisi tırnağını bir kere geçirdi. Sizin yakanızı bırakmayacak”

(soL – İstanbul) Salı, 2 Nisan 2013

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir