Yanlış hesap Şam’dan döndü

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Suriye’ye karşı başlatılan vekalet savaşının hiçbir başarı elde edememesinin ardından Avrupalı ülkeler,

yeniden başkent Şam’da elçilik açmaya hazırlanıyor. Katar’ın da Hizbullah kanalıyla, Şam’la buzları eritmeye çalıştığı iddia edildi.
(soL – Dış Haberler) Avrupalı elçilerin ve istihbaratçıların Mayıs ayından bu yana gizlice Şam’a gittiği ve Suriyeli yetkililerle görüştükleri ortaya çıktı. AFP’ye konuşan Batılı bir diplomat “Yavaş yavaş dönmeye başladık. İlk başta bir gün, sonra iki gün, sonra üç gündü. Şimdi ayda bir ya da iki kez gidiyoruz” dedi. AFP, 2012 yılının Aralık ayından bu yana Lübnan’da görev yaptığı belirtilen diplomatın adının açıklanmasını istemediğini aktardı. Söz konusu kaynak Avusturya, Romanya, İspanya, Danimarka, İsveç ve Avrupa Birliği Dış İlişkiler Komiserliği’nin şu anda Şam yönetimiyle teması olduğunu kaydetti ve “2014’ün ilk çeyreğinde çok daha fazla Avrupalı’nın Şam yoluna döndüğünü göreceksiniz” dedi. Diplomat, 22 Ocak’ta yapılması planlanan Cenevre’deki barış görüşmelerinin Suriye’ye dönmek isteyen Avrupa ülkeleri için iyi bir neden olacağını da sözlerine ekledi. Hafta başında Suriye Dışışleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, bazı ülkelerin elçilik açmak için kendisiyle görüştüğünü açıklamıştı.
25 Mayıs 2012’de Suriye’nin Humus eyaletine bağlı Hula kasabasında yaşanan katliamın ardından Batılı ülkeler Şam yönetimini suçlamış ve diplomatik teması kesmişlerdi.
Cihatçılar dönerse korkusu
Avrupalıları Şam’la görüşmeye iten önemli bir etken de bu ülkedeki El Kaide bağlantılı gruplara katılan Avrupalı cihatçılar. Bu cihatçıların ülkelerine döndüklerinde Avrupa’da ciddi bir güvenlik krizi çıkacağı endişesi hakim. AFP’ye konuşan başka bir Batılı diplomat da Avrupalı istihbaratçıların Suriyeli mevkidaşları ile konu hakkında görüştüklerini anlattı. Üstelik görüşülen yetkililer arasında Avrupa’nın kara listeye aldığı Suriye İstihbarat Başkanı General Ali Memlük de bulunuyor. Avrupalı ülkelerden bin 500 kişinin şu anda Suriye’de El Kaide saflarında savaştığı tahmin ediliyor. Bu rakama, Balkan ülkelerinden gidenler dahil değil. Suriye Dışışleri Bakan Yardımcısı geçen hafta Financial Times’a konuşmuş ve bu görüşmelerden bahsetmişti. Lübnan’da yayımlanan es-Sefir gazetesi de Ekim ayında, sadece Alman istihbaratının Şam’ı 5 kez ziyaret ettiğini yazmıştı.
‘Katar buzları eritmeye çalışıyor’
Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesinin önemli yazarlarından olan İbrahim el-Emin de Katar’ın 9 Lübnanlı hacının serbest bırakılması için Suriyeli militanları ikna etmesinin ardından, Şam yönetimiyle buzları eritmeye çalıştığını iddia etti. El-Emin, Katar Emiri Şeyh Temim’in Hizbullah’tan aracı olmasını istediğini ve bu konuda bir mektubun örgütün lideri Hasan Nasrallah’a Doha’dan gelen bir heyet aracılığıyla iletildiğini iddia etti. Hizbullah’ın Katar’ı Suriyeli yetkililerle görüştürdüğünü belirten el-Emin, Şam yönetimin ülkedeki yıkımdan sorumlu tuttuğu Doha yönetimiyle henüz resmi görüşme yapmaya hevesli olmadığını, temasların gizli yürütüldüğünü kaydetti.
‘Artık zafer aşamasındayız’
Arap ülkelerinden gelen siyasi parti temsilcilerini ağırlayan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesinin büyük bir savaşla karşı karşıya bırakıldığını, ilk senesi direnişle geçen savaşta artık zafer aşamasına girdiklerini söyledi. Lübnan’da yayımlanan El Ahbar’ın haberine göre Esad, zafer kazanmak için Lübnan direnişinin tecrübesinden yararlandıklarını kaydetti. Saldırıların ülkesinin bağımsızlığına yönelik olduğuna vurgu yapan Suriye lideri, “Bizi dirençli kılan da bu bağımsızlıktı” diye konuştu. Kendilerini destekleyen müttefiklerine teşekkürlerini ileten Esad, “Teröristler ve onların destekçileri şaşkına uğradı” diye konuştu. Mevcut şartlarda kısa vadede çözüm görmediğini anlatan Esad, teröristlere yapılan silah ve para yardımı kesilmediği sürece savaşmayı sürdüreceklerini belirtti.
Pazar, 1 Aralık 2013

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir