YENİ YILIN İLK GÖRÜŞMESİ…

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

14 Ocak tarihli Cumhuriyet gazetesinde, Obama ile R.T.Erdoğan’ın

2012’nin ilk telefon görüşmesini geçtiğimiz günlerde yaptıklarını okuyunca, acaba yine hangi ülkenin içişlerine müdahale edecekler diye düşünmeden edemedik.

Başbakanlık Basın Merkezi’nin açıklamasına göre, iki lider Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın güvenliği ve kalkınmasına ilişkin meselelere değinmişler. Tam da BOP’un alanına giren bölgenin sorunları(!) ile ilgilenmişler.

 

Çözmek içindir.

Açıklamada, “İki lider, Irak’taki son gelişmelerin yanı sıra, Irak halkına istikrar, demokrasi ve refah getirecek kapsayıcı ve ortaklığa dayalı bir hükümeti desteklemeyi sürdürme hususunu da ele almışlardır.” deniyor.

Obama ve Erdoğan, telefonun iki ucuna geçmişler ve akıllarından geçen yeni bir hükümet modelini Irak’a biçmeye çalışıyorlar. Yukarıdaki açıklamanın anlamı budur. R.T. Erdoğan’ın komşu ülkelere karşı takındığı tavırların bu ülkelerde rahatsızlık yaratmadığına bu güne kadar tanık olamadık. Mümkün değil. Bu davranışların, açıklamaların Türkiye’ye zarar vermediğini aklı başında kimse söyleyemez.

15 Ocak 2012 tarihli Hürriyet’in internet sitesinde, Irak’ın Başbakanı Nuri el-Maliki ise Türkiye Başbakanı’nın açıklamalarından rahatsızlığını şöyle ifade ediyor:

 “Türkiye’nin bize böyle müdahale etmesini beklemiyorduk. Son zamanlarda, sanki Irak’ı onlar yönetiyorlarmış gibi açıklamalar yaptılar. Bu açıklamalar içişlerimize karışmak anlamına geliyor. Buna kesinlikle izin vermeyiz.” Son zamanlardaki açıklamalara bakınca “bu adam haksız” diyebilir miyiz? Bir büyük emperyalist güce güvenerek komşulara operasyon çekmeyi meşrulaştırmaya yönelik açıklamalar, ithamlar ve görüşmeler yapmak yakışık alıyor mu?

Maliki bu konuşmasını daha da sertleştiriyor:

 “Türkiye bölgeye felaket ve iç savaş getirecek bir rol oynuyor. Kendi içinde farklı etnik kökenler ve mezhepler barındırdığı için, bundan Türkiye de zarar görür.” diyor. Tehdit havası da kokan bu açıklama ile Türkiye’yi neden karşı karşıya bırakıyorsunuz? Türkiye’ye öyle bir görüntü verdiler ki, sanki ABD’nin fedaisi. Sanki Atlantiğin tusunamisi… Bizi bu lafları duymak zorunda bırakanlar, memleketi yönetenler, ülkeyi düşürdüğünüz duruma bakın! Bu gidişle bakalım ülkeyi daha hangi ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakacaksınız…

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Fikir